Ücretsiz İzin Parası Ne Zaman Yatacak?

29.04.2020 17:35

Koronavirüsle mücadele sürecinde, işçilere ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre boyunca aylık 1177 TL gelir desteği sağlanacak. Ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan, 15 Mart'tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçilere yönelik uygulama için başvuru süreci başlamıştı. Peki, ücretsiz izin parası ne zaman yatacak?

Ücretsiz izne ayrılan işçiler için oluşturulan Nakdi Ücret Desteği başvuru sistemine başvuruların ardından, bu kez de başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Günlük 39 lira olarak belirlenen ödemelerden yararlanmak isteyen vatandaşlar, konuya dair bilgi almak için internette araştırma yapıyor. İşte, 'Ücretsiz izin parası ne zaman yatacak?' sorusu hakkında merak edilenler...

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Nakdi Ücret Desteği'ne başvuru sisteminin açıldığını belirterek, işverenlerin ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini SGK'nin https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı'nı seçerek yapabileceklerini ifade etti.

 

Ücretsiz izin parası ne zaman yatacak?

Bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3'üne kadar yapılacağını bildiren Selçuk, çalışanların ayrıca bir başvuru yapmasına gerek olmadığını vurguladı.

 

Ücretsiz İzin Ödemesi Ne Zaman?

15 Mart 2020'den sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara da Nakdi Ücret Desteği verileceğini bildiren Selçuk, bu işçilerin daha önce yapmış oldukları işsizlik ödeneği başvurusu dışında herhangi bir başvuru yapmasına gerek bulunmadığını kaydetti.

 https://www.msn.com/tr-tr/haber/fotograflar/%C3%BCcretsiz-izin-paras%C4%B1-ne-zaman-yatacak/ss-BB13jC99