Son dakika! Manisa’da deprem! Deprem İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla hissedildi!

26.06.2020 17:13

Van’da dün yaşanan 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından bugün de Ege bölgesi sallandı... Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde saat 10.21’de 5,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem özellikle İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla'da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin merkez üssünü Akhisar olarak açıkladı. Sarsıntının ardından 1.5 saatte en büyüğü 3.6 olan 26 tane artçı kaydedilirken deprem fırtınası uyarısı yapıldı. Deprem İstanbul'da da bazı noktalardan hissedildi.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre saat 10.21'de kaydedilen deprem, yerin 9 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Deprem özellikle İzmir, Aydın ve Muğla’da olmak üzere tüm Ege’de hissedildi. Deprem İstanbul, Bursa ve Kütahya’yı da salladı.

Kandilli: Akhisar Merkezli 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Akhisar ilçesi olarak duyurdu. Kandilli sarsıntıyı önce 5.5 ardından 5.3 olarak açıkladı.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi de depremin büyüklüğünü 5.6 olarak duyurdu.

26 Artçı Sarsıntı Kaydedildi

AFAD’ın verilerine göre ilk depremin ardından bir buçuk saat içinde en büyüğü 3.6 olan 26 tane artçı sarsıntı kaydedildi.

Vali Son Durumu Paylaştı

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz depremde orta veya ağır hasarlı yapı bulunmadığını belirtti. Kardeniz şöyle konuştu:

* Bazı binalarda az hasarlı ihbarlar yapılmış durumda. Çok az sayıda evimizde hafif düzeyde hasar var. Diğer ilçelerimizden de gelen ihbarlar var. Onlarla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Ancak başka ilçelerden gelen ihbarlar da hafif hasarlı binalarla ilgili.

* Sadece Akhisar’ın Sazova Mahallesi’nde daha önceki depremlerde hasar gördüğü için boşaltılan bir evin çatısının çöktüğü binası var. Bu depremin ilimizde hayatı olumsuz etkileyecek herhangi bir sonucu olmamıştır. Herhangi bir can kaybımız veya yaralımız yok.

 

 

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-ege-sallandi-manisada-deprem-5896135/